Kanał Piastowski – Świnoujście

Świnoujście to miasto portowe leżące przy granicy Polski z Niemcami. Ponad 50% powierzchni miasta zajmuje woda. Świnoujście od północy otacza Morze Bałtyckie, zaś od południa Zalew Szczeciński. Te dwa zbiorniki wodne połączone są Świną i Kanałem Piastowskim. I właśnie historia tego ostatniego jest bardzo ciekawa i warta przytoczenia.

Kanał Piastowski to kanał, który jest fragmentem drogi wodnej, która łączy Szczecin ze Świnoujściem. Znajduje się ona na południu Świnoujścia, pomiędzy Świną a Zalewem Szczecińskim. Kanał ten rozpoczęto budować w roku 1874, aby usprawnić i skrócić czas żeglugi między Szczecinem a Bałtykiem. Wcześniej jako trasa wodna służył ciek wodny zwany obecnie Starą Świną. Budowę ukończono w roku 1880, a w wyniku przekopania kanału od wysypu Uznam został oddzielony półwysep, który stał się samodzielną wyspę i otrzymał nazwę Karsibór (od nazwy osady, która znajdowała się na półwyspie). Kanał nazwano Kaiserfahrt – czyli w dosłownym tłumaczeniu Kanał Cesarski. Po II wojnie światowej, gdy Świnoujście stało się polskim miastem, nazwę kanału zmieniona na Kanał Piastowski. Kanał ma długość 8 km, a głębokość niemal 11 metrów. W południowej jego części, po obu stronach znajdują się falochrony bramy torowej kanału. Falochron od wschodu jest długi na 430 m, zaś od zachodu na 550 m. Są to nowe budowle, które powstały w miejscu starego i już mocno zniszczonego falochronu z początku ubiegłego wieku. W roku 2015 zmodernizowana umocnienia brzegowe Kanału, a tym samym umożliwiono pogłębienie go do 12,5 m.

Kanał Piastowski stanowi miejsce chętnie odwiedzane przez turystów choć oczywiście trudno twierdzić, że Kanał stanowi główny powód, dla którego goście decydują się na wakacje, noclegi i pobyt w Świnoujściu. Raczej jest to dodatkowa atrakcja, zwiedzana niejako przy okazji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Posted by: Uria on