Na plaże i nad morze do Darłówka

Wymarzony urlop nad polskim morzem? Tylko, jeśli morskie fale leniwie uderzają o brzeg, a przyjemne promienie słońca ocieplają piaszczystą, szeroką plażę… Ten kurort nie króluje na szczytach list wakacyjnych destynacji. Jeśli chodzi o liczbę turystów – plasuje się daleko za Ustką, Sopotem czy Jastarnią. Właśnie dlatego zachwyci każdego, kto szuka spokoju, dużo wolnej przestrzeni i czystości. O jakim miejscu mowa?

Darłówko to dzielnica miasta Darłowa, stanowiąca jego nadmorską część. Znajduje się na Środkowym Wybrzeżu Bałtyku w miejscu, gdzie swoje ujście ma rzeka Wieprza. Obszar ten nie bez powodu zaliczany jest do jednych z najkorzystniejszym klimatem w Polsce. Swoje zasługi ma tu połączenie różnorodnych form krajobrazowych, od morza i wydm, przez przymorskie bory, po okoliczne lasy. To nie wszystko. Najbardziej atrakcyjnym miejscem jest 5-kilometrowa plaża, podzielona na dwie części: zachodnią i wschodnią, a te znacząco różnią się od siebie. Darłówko Zachodnie zdobędzie serca aktywnych – królują tam spienione fale, sprzyjający wszelkim wodnym sportom wiatr oraz szeroka, piaszczysta plaża, idealna do gier zespołowych. Wschód dla odmiany należy do osób łaknących relaksu, ceniących sobie spokojniejsze otoczenie. Kiedyś, w wyniku geologicznych procesów brzeg regularnie niszczyły sztormowe fale. Postanowiono go zabezpieczyć, układając falochron w postaci wysp z kamieni. W efekcie powstał atrakcyjny zalew, przypominający lagunę, a co za tym idzie: lepszy dostęp do morza, płytsze dno oraz wyższa temperatura wody – idealne warunki dla rodzin z małymi dziećmi.

Portowy falochron to także niemała atrakcja dla amatorów spacerów – wychodząca daleko w morze kamienna wyspa zachwyci nawet tych najbardziej wymagających. Przy dokonywaniu wyboru, na której z tych plaż chce się spędzić wczasy, ważny jest odpowiedni nocleg w Darłówku. Pamiętajmy bowiem, że nad morze codziennie wyrusza się z nielekkim ekwipunkiem. Jeśli bardziej przypada nam do gustu zachodnia część dzielnicy, nie szukajmy obiektu po jego wschodniej stronie i na odwrót. Z roku na rok baza noclegowa się rozrasta, nie powinno być więc problemu z dopasowaniem miejsca do swoich potrzeb.

Urokliwe Darłówko to oczywiście nie tylko dwie konkurencyjne plaże, to także piękne panoramy oraz uliczki pełne zabytków i atrakcji. Będąc tu na wczasach nie można więc przegapić jedynego w Polsce rozsuwanego mostu, który łączy obie części miasteczka, latarni morskiej a także walorów miasta księcia Eryka I – Darłowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Posted by: Uria on