Pielgrzymki do Krasnobrodu

Oprócz oczywistych walorów przyrodniczych, Krasnobród słynie także z miejsc religijnego kultu, które odwiedzają tysiące wiernych każdego roku. W mieście znajduje się bowiem sanktuarium maryjne, zabytkowe budynki dawnego klasztoru dominikanów, liczne kapliczki, a w tym: kapliczka świętego Rocha oraz kapliczka „na wodzie” wraz ze znajdującym się pod nią uzdrawiającym źródłem. Z podróży do Krasnobrodu będą zadowoleni zarówno ludzie silnej wiary, jak też pasjonaci architektury oraz historii.

Według legendy w 1640 roku pod Krasnobrodem miało miejsce objawienie Matki Boskiej. Na znak wdzięczności za uzdrowienie została w tym miejscu postawiona święta figura. Mieszkańcy miasteczka tłumnie wybierali się tam, aby doznać podobnych łask a na okolicznych drzewach zawieszali wota dziękczynne. Miejsce objawienia zostało doszczętnie zniszczone przez kozaków w 1648 roku. Przetrwał jedynie mały obrazek – to on obecnie zdobi ołtarz sanktuarium, a widniejąca na nim Maryja nazywana jest Panią Roztocza i Orędowniczką Chorych. Od tamtej bowiem pory, wiele osób doznało cudownych uzdrowień, a z inicjatywy Katarzyny Zamojskiej w miejscu objawień wybudowano mały kościółek, znany jako kapliczka „na wodzie”. Jedną z uzdrowionych była również Maria Kazimiera Sobieska (informacje | Wikipedia), żona króla Jana III Sobieskiego, która w ramach swej wdzięczności wybudowała barokowy kościół – obecne sanktuarium. Oprócz wizerunku Maryi, znajdują się w nim także największe w regionie organy. Nie mniej ważnym miejscem jest kapliczka „na wodzie”. To właśnie tam tłumnie przybywają wierni i turyści przekonani o zbawczej mocy bijącego spod niej źródła. Nieopodal znajdują się również kamienne monumenty – pokazująca moment objawienia Matki Boskiej rzeźba oraz wyrzeźbione w skale stacje różańcowe. Dla miłośników historii przeznaczone jest także Muzeum Sakralne znajdujące się na piętrze klasztoru. Można podziwiać tam wiele zabytkowych przedmiotów pozostawionych przez dominikanów.

Stworzony przez legendy i niezwykłą historię magiczny klimat Krasnobrodu niezmiennie przyciąga w jego progi zaciekawionych turystów oraz szukających pociechy i uleczenia pielgrzymów. Tak duża popularność miasteczka ma też odbicie w jego rozwoju dla potrzeb odwiedzających. Baza noclegowa jest w stanie zapewnić wszystkim wyżywienie i odpoczynek. Dbałość o potrzeby turystów to nie tylko noclegi (Krasnobród | Meteor). Krasnobród oferuje również moc atrakcji, wśród których miejsca religijnego kultu są tylko ich niewielką częścią. Miasteczko skrywa jeszcze wiele innych niespodzianek, o czym przekona się każdy, kto się tam wybierze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Posted by: Uria on