Pozostałości historii w Bystrzycy Kłodzkiej

Bystrzyca Kłodzka to malownicza miejscowość, położona w Rowie Górnej Nysy [tu: https://pl.wikipedia.org/wiki/R%C3%B3w_G%C3%B3rnej_Nysy], przy ujściu Bystrzycy do Nysy Kłodzkiej. Osoby, które podążają szlakiem polskich zabytków, powinny koniecznie odwiedzić to miasto, ponieważ wiele ze znajdujących się w nim budowli zostało wpisanych na listę polskich zabytków.

Rejestr Narodowego Instytutu Dziedzictwa posiada wiele pozycji, gdyż w Polsce znajduje się bardzo dużo cennych zabytków, o które warto dbać, aby przez lata przypominały wszystkim historię danego miejsca. Jeśli chodzi o Bystrzycę Kłodzką, to podobnie jak inne polskie miasta może się ona pochwalić licznymi zabytkami, z których większość została wpisana do wspomnianego wcześniej rejestru. Oczywiście, opisanie każdego z tych budynków byłoby niezwykle trudne, to jednak warto wspomnieć o kilku z nich, które cieszą się wśród turystów największą popularnością.

– Pierwszym miejscem, do którego warto się wybrać, jest kościół św. Jana Nepomucena, który w dawnych czasach pełnił funkcję świątyni szpitalnej. W przeszłości był wielokrotnie niszczony, przez co w 1833 roku został odbudowany i gruntownie odrestaurowany, dzięki czemu obecnie można go podziwiać, jednak nie przypomina już w pełni dawnej świątyni.

– Kolejnym zabytkiem wpisanym na wspomnianą wcześniej listę jest budynek ratusza, który został wzniesiony pod koniec XIX wieku, w stylu nawiązującym do renesansu florenckiego. Obecnie w budynku tym znajduje się siedziba biblioteki, szkoły muzycznej, banku oraz Urzędu Stanu Cywilnego. W okolicy rynku znajduje się również bardzo ciekawy budynek, w którym obecnie znajduje się Muzeum Filumenistyczne. W dawnych czasach mieścił się tam kościół ewangelicki oraz szkoła parafialna, jednak obecnie można w tym budynku podziwiać eksponaty związane z zapałkami, ogniem i zapalniczkami. W zbiorach znajduje się ponad tysiąc sztuk zapalniczek i około pół miliona etykiet pochodzących z opakowań po zapałkach. Wystawa jest dosyć ciekawa i wartą ją zobaczyć, gdyż można w ten sposób poznać interesującą historię przedmiotów związanych z nieceniem ognia.

Zdecydowana większość budynków znajdujących się w Bystrzycy Kłodzkiej została wpisana na Listę Polskich Zabytków. Oprócz wspomnianych powyżej budynków użyteczności publicznej na liście znajdują się również prywatne domy. zlokalizowane głównie na bystrzyckim Rynku. Chcąc zobaczyć wszystkie tutejsze zabytki, warto wcześniej sprawdzić noclegi []. Wprawdzie baza noclegowa jest tu dosyć dobrze rozwinięta, to jednak wcześniejsza rezerwacja pokoju zawsze jest wymagana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Posted by: Uria on