Przemysłowe atrakcje Zwierzyńca

Roztoczański Park Narodowy to przepiękne i spokojne miejsce, które pozwala nam odpocząć od zgiełku wielkiego miasta. W tych rejonach zobaczymy też przepiękne zabytki Zamościa czy Lublina. Warto jednak wybrać się bezpośrednio w okolice parku, na przykład do Zwierzyńca. To ciche i urokliwe miasteczko, z dobrą bazą noclegową (meteor-turystyka.pl/noclegi,zwierzyniec,0.html). Znajdziemy tu gospodarstwa agroturystyczne, jak i pokoje i apartamenty na wynajem. By zarezerwować odpowiednie dla siebie miejsce wystarczy wpisać w internetową wyszukiwarkę odpowiednie hasło.

W Zwierzyńcu zobaczymy kilka ciekawych budowli, które miały lub wciąż mają zastosowanie przemysłowe. Pierwszym, najważniejszym przykładem jest tutejszy browar. Pierwsze piwa produkowano w mieście już pod koniec XVI wieku, ale dopiero początek XIX wieku przyniósł rewolucję. Wtedy wybudowano tu Angielski Browar, gdzie warzono piwa według wyspiarskich receptur. Do dzisiaj obiekt pełni tę samą rolę, co przed laty. Dodatkowo, cały kompleks zachowany jest w bardzo dobrym stanie. Przy browarze działa dzisiaj też sklep, który oferuje lokalne piwa.

Pod koniec XIX wieku powstała w Zwierzyńcu także wyłuszczarnia nasion. Po II wojnie światowej dobudowano do niej drewniany magazyn. Na początku wyłuszczarnia służyła do pozyskania z szyszek drzew nasion. Teraz działa tu Regionalny Bank Genów Nadleśnictwa Zwierzyniec. W Zwierzyńcu działał także tartak, który pojawił się już w XVI wieku. Na jego miejscu powstała kolejna konstrukcja, która na początku XX wieku została przerobiona na elektrownię. W mieście znajduje się także opuszczony budynek dawnej oberży z 1852 roku. W czasie powstania styczniowego zorganizowano w jej wnętrzach szpital. Z powstaniem z roku 1863 związany jest także cmentarz, znajdujący się przy szosie prowadzącej do Biłgoraja. Na specjalnej tablicy wyryto nazwiska poległych w czasie walk powstańczych. Druga tablica poświęcona jest pamięci majora Nyary, węgierskiego ochotnika. Inny cmentarz wojenny położony jest przy torach kolejowych, między Zwierzyńcem a Józefowem. Ten poświęcony jest Polakom z 23 Dywizji Piechoty, która zmagała się niedaleko z Niemcami. Zwierzyniec posiada także swój parafialny cmentarz, który wyróżnia się artystycznymi nagrobkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Posted by: Uria on