Ryglowa Chata

Kierując myśli w kierunku urlopowego odpoczynku warto jest pomyśleć o udaniu się w okolicę województwa zachodniopomorskiego, a dokładniej do Sarbinowa. Jest niezwykle prężnie rozwijającym się nadmorskim kurortem, który z roku na rok ma coraz więcej do zaoferowania. Historia tego miejsca sięga II połowy XIX wieku, na kiedy to datowany jest początek jej rozwoju. W początkowym okresie wieku XX powiązana z wspaniałą promenadą nadmorską z Chłopami, dodatkowo przedłużona została w latach 30 aż do Mielna i Mielenka.

Zwiększenie zapotrzebowania na miejsca noclegowe spowodowało także, iż trzeba było podnieść również ich standard. Doprowadziło to do prac, które miały spowodować dostosowanie dawnych domów rybackich do nowych potrzeb i wymagań. Jednak nie wszystkie historyczne domki zostały zmodernizowane, dość spora ich część zachowała się do dnia dzisiejszego. Najstarszym i zarazem najcenniejszym w Sarbinowie jest zachowana do dnia dzisiejszego chata znajdująca się przy ulicy Nadmorskiej 4. Jej historia sięga roku 1870, na kiedy to datowane jest jego powstanie. Co ciekawe została ona zbudowana w sławnej wtenczas ryglowej technice, z tego też powodu nazywana często bywa ryglową chatą. Jej charakterystyczna budowa wyróżnia się tym, iż jest ona parterowa, posiada czterospadowy, wysoki dach, który był już wymieniany po wydarzeniach mających miejsce w trakcie II wojny światowej. Z chatą sąsiaduje nieduży gospodarczy budynek, który do dnia dzisiejszego jest z niewielkiej części zamieszkany, jednak nie jest wiadomym jak długo ten stan jeszcze się utrzyma, gdyż płynące lata nie były dla niego zbyt łaskawe i jego stan pozostawia wiele do życzenia. Niemniej jednak jest on idealnym obiektem, dla osób kochających tego typu budowle. Jego mistycyzm i duch historii może zachwycić niejednego.

Współcześnie Sarbinowo posiada rozbudowaną bazę turystyczną (sprawdź np. tutaj) w postaci wielu hoteli i pensjonatów, a także licznych kwater prywatnych czy też ośrodków. Ich oferty dostępne są na licznych turystycznych portalach, które codziennie aktualizują swe bazy. Sarbinowo to niewielka, lecz bardzo urocza miejscowość, która z roku na rok przyciąga coraz to więcej turystów, którzy z chęcią korzystają z jej atrakcji zabierając w to miejsce osoby drogie ich sercu

7 Comments so far:

 1. Luk pisze:

  Jak na 145 lat to i tak nieźle się prezentuje :-)

 2. Kosik pisze:

  No sory, ale nie przekonuje mnie taka atrakcja.

 3. alladynka3 pisze:

  mnie również nie…

 4. Kornik78 pisze:

  Oj no najwidoczniej nie rozumiecie tego jakże wspaniałego klimatu i zapachu rozpadającego się drewna 😉

 5. TombRaider pisze:

  Najlepiej siedzieć w domu i grać w gre

 6. jerry pisze:

  na kórnik to by się nadało :-O, a serio to takie chatki dla mnie spoko, coraz mniej ich zostało na wsi

 7. Janusz pisze:

  Ja bardzo lubię podczas wakacji odwiedzać nowe miejsca, zawsze zaglądam do muzeów, jeśli akurat w danej miejscowości jakieś są, ale taka chatka… nie – zupełnie nie mój klimat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Posted by: Uria on