Skarby Bieszczadów – Jezioro Solińskie

Bieszczady są chętnie odwiedzane przede wszystkim przez pasjonatów górskich krajobrazów i wędrówek po górach, połączonych ze zdobywaniem szczytów. Jednak na turystów czekają tutaj także inne atrakcje. Wielu podróżnych wybiera noclegi w Bieszczadach (Bieszczady meteora) usytuowane w pobliżu Soliny, aby móc wypocząć nad znajdującym się tutaj jeziorem Solińskim. Jezioro jest usytuowane w powiecie leskim. To największy w Polsce sztuczny zbiornik wodny o charakterze retencyjno-energetycznym. Jezioro zostało utworzone po to, żeby zapewnić ochronę dolinie Sanu, której zagrażały powodzie. W 1968 dokonano spiętrzenia wód Sanu i Solinki przez zaporę, co umożliwiło utworzone zbiornika wodnego o powierzchni 22 km2 i linii brzegowej o długości 156 km oraz pojemności 472 mln m3. W niektórych miejscach głębokość wynosi 60 m. Zapora ma wysokość 81,8 m, co czyni ją najwyższą zaporą w Polsce. Poniżej tejże zapory umieszczona została elektrownia wodna.

W wodach jeziora występują liczne gatunki ryb, między innymi sandacze, okonie, bolenie, leszcze i płocie. Na jeziorze znajdują się trzy wyspy: Duża Skalista, Wyspa Zjawa i Wyspa Mała zwana Zajęczą. Druga z tych wysp wynurza się tylko przy niskim stanie wody. Wzdłuż linii brzegowej jeziora powstała rozbudowana baza noclegowa. Znajduje się tutaj także dużo obiektów rekreacyjnych oraz lokali gastronomicznych. Z jeziora Solińskiego chętnie korzystają żeglarze i kajakarze. Tych pierwszych przyciągają tutaj między innymi bardzo zmienne wiatry. Wokół jeziora powstało wiele ośrodków żeglarskich, a także liczne przystanie jachtowe. Nie ma najmniejszych problemów z wypożyczeniem sprzętu, takiego jak łódka, kajak, a nawet rowerek wodny. W sezonie letnim można wziąć udział w rejsie statkiem. Oczywiście, można tutaj odnaleźć także czyste plaże, które zapewniają znakomite warunki do kąpieli i opalania się.

Najważniejsze ośrodki turystyczne zlokalizowane nad tym jeziorem do Polańczyk, Solina i Myczkowce. Pierwsza z tych miejscowości zyskała miano uzdrowiska, z powodu występujących w niej wód mineralnych o działaniu leczniczym. Krótka wizyta nad jeziorem Solińskim to idealny sposób na urozmaicenie sobie wyprawy w Bieszczady. To znakomita propozycja między innymi dla tych, którzy czują się zmęczeni wędrówką po górach i marzą o chwili leniwego wypoczynku na pięknej plaży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Posted by: Uria on