Starówka Ustki

Gdzie znaleźć serce turystycznego miasta? Tam, gdzie znajduje się najwięcej ludzi – prosta odpowiedź. Gdzie zatem znajduje się najwięcej ludzi w Ustce? Jeżeli chodzi o turystów i młodzież, to bez wątpienia jest to Stare Miasto. Takie miejsce raczej kojarzy się z dużym miastem, bo w końcu jak w szesnastotysięczne miasto udało się wcisnąć starówkę? Jednak się udało i jest to wielki sukces zarówno kulturowy jak i komercyjny. Zyskują noclegi Ustki, bary i restauracje oraz sezonowe usługi tworzące się w tym miejscu.

Warto zwrócić uwagę z czego składa się starówka Ustki. W większości są to dawne rybackie domy. Są one pod stałą i ścisłą ochroną ekip konserwatorów, nie zmienił się również kształt ulic. W 2005 roku władze miasta podjęły decyzję o tym, iż Stare Miasto ma być jak najdłużej zachowane w swoim pierwotnym stanie i nie można wprowadzać w nim żadnych zmian stylistycznych, oczywiście poza remontami i dbaniem o ich wygląd i stan. Obecnie ustalenia te są konsekwentnie przestrzegane, a architektura przyciąga swoją indywidualnością i niepowtarzalnym stylem. Kiedyś nikt nie tworzył tych budynków mając na myśli aspekt turystyczny czy estetyczny, jednak mimo czysto gospodarczych funkcji budynki miały, i dzięki opiece konserwatorów nadal mają, w sobie ujmujące piękno, które można podziwiać spacerując tutejszym deptakiem.

Jeżeli chodzi o inne ciekawe i klimatyczne miejsca Ustki to nie sposób nie wspomnieć o skwerze Jana Pawła II. To tutaj znajdują się słynne kamienice z czasów średniowiecza – ich fenomenem jest ciekawa architektura, która została nienaruszona stylistycznie aż do dziś. Skwer ma dość małą powierzchnię, dlatego też łatwo do niego dotrzeć z portu rybackiego – dosłownie w kilka chwil. Kilka wieków temu znajdował się tu też mały kościół, który charakteryzował się wysoką wieżą. Kiedyś miała ona funkcję swego rodzaju latarni morskiej. Tuż obok znajdował się cmentarz – ciekawostką jest to, że badania grobów i ciał pochowanych tu ludzi mówią o tym, że kiedyś ludzie mieszkający tutaj odżywiali się lepiej niż dziś. Naturalna i nie zmodyfikowana żywność oraz ryby z czystych nieskażonych wód, bardzo dobrze wpływały na zdrowie całego organizmu. Dieta ówczesnych ludzi była bardzo zdrowa z racji dużej ilości tłuszczy nienasyconych. Oczywiście wszystko miało swoje dobre i złe strony – ludzie tu cierpieli na choroby stawów i dolegliwości reumatyczne. Praca w wilgoci i niskich temperaturach np. przy wyławianiu ryb powodowała liczne schorzenia.

Wiele osób decyduje się na wczasy w tym mieście. Wiele obiektów z noclegami w Ustce oferuje doskonałe warunki zakwaterowania. Znaleźć tu można liczne hotele, hostele, pensjonaty czy pola kempingowe – każdy z pewnością wybierze odpowiednie dla siebie miejsce do spania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Posted by: Uria on