W sercu pierwotnego lasu Europy: Puszcza Białowieska

Pierwotne lasy niemal w całości zniknęły z Europy. Dzisiaj jedyną ich namiastką jest mieszcząca się na terenach Polski i Białorusi Puszcza Białowieska. Warto ją odwiedzić, zanim nasza cywilizacja zniszczy również ją. Chyba każdy Polak słyszał o rozległym masywie leśnym, znajdującym się na wschodnim pograniczu naszego kraju. Kompleks leśny nazywany Puszczą Białowieską to nasza wizytówka, o którą powinniśmy dbać jak o największy skarb, ponieważ poza Białorusią żadne inne państwo nie może poszczycić się takimi lasami.

Tak naprawdę jest to połączenie dawniejszych czterech puszcz, z których największą i położoną centralnie była Puszcza Białowieska. Poza nią można wyróżnić znajdującą się na północnym zachodzie Puszczę Ladzką, a od północnego wschodu Świsłocką (obecnie leżącą głównie na terenach Białorusi). Czwartą jest położona na południowym wschodzie (tereny Białorusi) Puszcza Szereszewska. W szesnastym wieku do tego ogromnego kompleksu należały również takie puszcze jak Błudowska, Jałowska, Łyskowska i Czrniłowska, dzięki czemu masyw leśny sięgał aż Pojezierza Suwalskiego oraz Polesia. Niestety w wyniku narastających potrzeb i niezbyt ekologicznej polityki zaborców terytorium Puszczy Białowieskiej uległo zmniejszeniu o czterdzieści pięć procent i dzisiaj zajmuje około 1500 kilometrów kwadratowych. Mimo to wielu turystów z całego świata przyjeżdża tu, aby chociaż na moment przenieść się na najbardziej pierwotne tereny.

Aktywnemu wypoczynkowi sprzyja coraz lepiej rozwijająca się baza noclegowa [szczegóły: wolne noclegi Puszcza Białowieska] po stronie polskiej, dlatego to właśnie tutaj przyjeżdżają turyści, a nie do Białorusi, gdzie leży większa część kompleksu leśnego. Na naszych terenach znajduje się ponad 42% powierzchni puszczy, a za jej centralny punkt uznano niewielką wioskę Białowieżę. I to właśnie z tą wioską wszyscy najbardziej kojarzą Puszczę. Jest ona doskonale znanym kompleksem leśnym, przyciągającym co roku wielu turystów zarówno z naszego kraju, jak i innych państw. Można tu zobaczyć wystawy w muzeum, jak i podziwiać dzikie zwierzęta w zwierzyńcu. Największą zaletą jest jednak to, że ostały się tu najstarsze drzewa, które pamiętają jeszcze czasy słynnych polowań największych osobistości historycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Posted by: Uria on