Wiedza w pigułce! – Rzepedź

Rzepedź to wieś położona w województwie podkarpackim w gminie Komańcza, na pograniczu Beskidu Niskiego i Bieszczad. Składa się z dwóch części: historycznej w dolinie potoku Rzepedka oraz późniejszej, przemysłowej u zbiegu rzek Osławy i Osławicy. W 1975-1998 roku miejscowość należała do województwa krośnieńskiego. Przez wieś przebiega droga wojewódzka nr 892.

W ramach akcji "Wisła", po II wojnie światowej wieś wysiedlono. Pozwolono tam zostać tylko kilku rodzinom zatrudnionym na kolejach. Cerkiew upaństwowiono i przekazano pod zarząd łacińskiej parafii w Komańczy. Po 1956 roku cześć dawnych mieszkańców powróciła. Na początku lat 60. XX w. powstały w Rzepedzi Bieszczadzkie Zakłady Przemysłu Drzewnego. Fabryka produkowała m.in. płyty wiórowe i sztuczny dym wędzarniczy. Zatrudniała ok. 700 osób, a obok zakładu wybudowano osiedle pracownicze. Wraz z wzniesieniem zakładów, zaplanowano odbudowę i rozbudowę kolejki wąskotorowej. Przedwojenną linię przedłużono z Mikowa do Smolnika oraz połączono z drugą linią Nowy Łupków-Majdan. Kolejka dowoziła surowiec do fabryki. W latach 90. XX w. Zakłady zlikwidowano.

Charakteryzująca się kameralną atmosferą, ciszą i spokojem wieś, ma stosunkowo tani repertuar miejsc noclegowych. Pokoje tu są chętnie wybierane przez rodziny oraz przez piechurów górskich.

W miejscowości Rzepedź w roku 1982 zbudowano Kościół parafialny p. w. Błogosławionego Maksymiliana Kolbego. Jeśli chodzi o cenne zabytki miejscowości to z pewnością na uwagę zasługuje cerkiew p. w. św. Mikołaja Cudotwórcy pochodząca z 1824 roku, która w roku 1987 powróciła do parafii greckokatolickiej w Komańczy. Obecnie w miejscowości tej mieszka około 1400 osób. W miejscowości warto zobaczyć także cmentarz cerkiewny oraz cmentarz parafialny, a także kaplicę p. w. Proroka Il, pochodzącą z lat 30. XX wieku.  Przez ową wieś przebiega droga wojewódzka o numerze 892. Koniecznie wypada wiedzieć skąd wzięła się taka nazwa owej miejscowości. Rzepedź wywodzi się z języka Wołochów – słowo repede oznacza szybki, bystry potok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Posted by: Uria on