Wyjątkowe Kaszuby

Pojezierze Kaszubskie obok Mazur to najczęściej odwiedzany latem region na północy Polski. Powodów takiego zainteresowania jest mnóstwo. Krystalicznie czyste jeziora o turkusowej toni, rozległe, ukwiecone łąki, pachnące lasy i świeże powietrze to nie jedyne zalety tego niewielkiego obszaru. Największym bogactwem Kaszub są jego mieszkańcy i związana z nimi historia oraz kultura. To właśnie oni tworzą wyjątkowy klimat tego miejsca i jego niewątpliwą odrębność. Również ogrom miejsc noclegowych (Kaszuby Meteor) oraz zaplecze gastronomiczne czynią ten region wartym uwagi.

Kaszubi są wierni swojej kulturze od wielu lat i przekazują ją sobie z pokolenia na pokolenia. W ich tradycji nie ma miejsca na nowoczesne trendy i nowinki ze świata. Właśnie to czyni te tereny tak wyjątkowe. Podobnie jest z językiem, którym posługują się mieszkańcy. Z pewnością jest to ewenement na skalę światową, czego sami są bardzo świadomi i dumni jednocześnie. Kaszubski strój ludowy noszony jest tutaj z godnościom i szacunkiem oraz dostojnie prezentowany podczas uroczystości kościelnych i lokalnych biesiad. Choć region ten słynie z pięknego i oryginalnego rzemiosła, praktycznie nie można tu spotkać zakładów wytwórstwa ani tym bardziej fabryk. Wszystkie typowe dla regionu wyroby to efekt pracy niewielkich lokalnych społeczności, które z prezentują swoje umiejętności. Nie ma wątpliwości, że najbardziej znany i nad wyraz popularny ze sztuki rodzimej jest haft kaszubski. Ma on swoje korzenie w XVIII wieku. Nawet i dziś kaszubskie hafciarki ręcznie ozdabiają lśniące bielą lniane płótna zgodnie z tradycyjnymi wzorami i przy użyciu właściwych kolorów, tak aby następnie udekorować nimi na przykład świąteczne stoły.

Letnicy, którzy zdecydują się spędzić choćby weekend wśród lokalnej społeczności, mogą być pewni, że Kaszuby oferują noclegi na bardzo dobrym poziomie. W zależności od indywidualnych upodobań oraz zasobności portfela, każdy znajdzie tutaj miejsce dla siebie. Jeśli dodać do tego wspaniałe jedzenie, piękne krajobrazy i czyste, świeże powietrze, można poczuć się jak w raju.

Nie ulega wątpliwości, że Kaszuby w ostatnich latach przeżywają prawdziwy boom turystyczny. Coraz więcej ludzi zarówno z Polski, jak i zza granicy decyduje się na spędzenie urlopu w kaszubskiej wsi.

One Comment so far:

  1. Zakupocholiczka pisze:

    Przyjaciółka z urlopu przywiozła mi śliczną ręcznie haftowaną serwetkę, prawdziwe cudo. Za miesiąc sama się tam wybieram więc na pewno poszerzę swoją kolekcję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Posted by: Uria on