Zabytki architektoniczne w Darłowie

Darłowo to miasto, które ma dwa oblicza. Pierwsze to znane wszystkim miasto nadmorskie z piaszczystymi plażami, rozległymi kąpieliskami, pobliską bazą noclegową i innymi atrakcjami wodnymi. Drugie natomiast skupia się wokół pięknych zabytków architektonicznych.

Udając się na spacer po lądowej części Darłowa warto zwolnić tempo w niektórych miejscach. W centralnej części miasta na Rynku mieści się Ratusz Miejski, w którym zachował się nad wejściowymi drzwiami renesansowy portal – warto na niego zwrócić uwagę. Warto także zainteresować się Galerią Ryb Morza Bałtyckiego, w której można podziwiać najbardziej imponujące okazy ryb naszego polskiego morza. Dla fanów zabytków i poznawania historii miejsca przebywania idealne będą te noclegi w Darłowie, które znajdują się w centralnej części miasta. Takich miejsc jest tutaj na pęczki.

Na placu Kościuszki spotkamy uwielbiany przez turystów pomnik rybaka, który jest najczęściej fotografowanym obiektem. Został on usytuowany ku czci ludzi morza w latach 20-tych XX wieku. Został on zaprojektowany przez Wilhelma Grossa, natomiast ufundowała go rodzina Heptenmacherów. Jest to oryginalna fontanna, u której stóp mieszczą się cztery tablice z brązu w skrótowy sposób przedstawiające dzieje miasta.

Innym ciekawym zabytkiem tego miasta jest Kościół Mariacki, który posiada 60-metrową wieżę z Mauzoleum Pomorskim. To miejsce o niebywałej historii. Wiele razy był niszczony, podpalany, bombardowany, ale zawsze znalazł się ktoś kto go odbudował i dzięki temu do dziś zachwyca swoimi walorami i duchową atmosferą. To tutaj pochowano wielu znanych ludzi takich jak Eryk I czy księżna Jadwiga. Inną świątynią jest kościół świętej Gertrudy oraz kościół świętego Jerzego.

W centrum Darłowa jest ulica Powstańców Warszawskich mierząca prawie pół kilometra. Jeden koniec wieńczy wspomniany kościół świętego Jerzego, drugi natomiast zakończony jest Bramą Kamienną. Prawdziwą perłą jaką posiada Darłowo jest Zamek Książąt Pomorskich, w którym urodził się i sprawował władzę Król Eryk Pomorski. Jest to jedyny w naszym kraju gotycki zamek, który został wybudowany na planie kwadratu, posiada także wieżę wysoką na 24 metry. Dziś w zamku znajduje się muzeum.

Każdy kto przebywa na urlopie w Darłowie nie przepuści okazji by zobaczyć latarnię morską. To wspaniała atrakcja zarówno dla dzieci jak i dla młodzieży. Znajduje się ona w miejscu ujścia rzeki Wieprzy do Bałtyku, w pobliżu wejścia do portu w Darłówku. W obecnym stanie wieża ma 22 metry wysokości, a jej szczyt wieńczy nowoczesny mechanizm, który wskazuje drogę statkom. Dawniej wieża była o wiele niższa, ale przebudowy od XIX wieku doprowadziły ją do obecnego stanu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Posted by: Uria on