Zespół Pałacowy w Sławie

Kościoły, katedry, klasztory… Czy tylko na nie warto zwracać uwagę? Oczywiście, że nie! Mimo, że to zazwyczaj najlepiej zachowane budowle w miastach, możemy również znaleźć wiele budynków świeckich, które warto zwiedzić. Jest ich oczywiście mniej i może nie są tak wzniosłe, ale na pewno warto poświęcić im choć chwilę. Pamiętajmy jednak, że w Polsce znajduje się wiele zamków czy pałaców, które swym wyglądem biją na głowę nawet najpiękniejsze kościoły. Budynkami, które nie zaliczają się do zabudowy sakralnej, są oczywiście ratusze, dwory szlacheckie, zamki, biblioteki oraz pałace.

Na pewno zdziwiła was przedostatnia propozycja, choć nie ma ku temu żadnych powodów. Stare biblioteki są zazwyczaj pięknie zdobionymi budowlami, których prawdziwe piękno znajduje się w zbiorach, które posiadają. Jeśli mamy tylko okazję do takiej wejść, nie wahajmy się nawet chwili, druga okazja może się już nie przydarzyć.

Dzisiaj jednak porozmawiamy o pałacu, ale nie byle jakim, tylko budowli, która zaliczana jest do reprezentantów baroku. A jak pamiętamy z lekcji historii, to właśnie ta epoka raczyła nas najbardziej zdobnymi budowlami, jakie człowiek kiedykolwiek wybudował. Miejscem, w które was zapraszamy, jest Zespół Pałacowy w Sławie, czyli małej miejscowości turystycznej w województwie lubuskim. Znajduje się on w otoczeniu starodrzewia, a usytuowany jest zaraz przy głównym rynku, od którego oddziela go arkadowa brama. Według historyków powstał on w latach trzydziestych osiemnastego wieku, lecz konkretnej daty niestety nie znamy. Pierwsze wzmianki o budowli w tym miejscu pochodzą z piętnastego wieku, a mianowicie z roku tysiąc czterysta sześćdziesiątego ósmego. Największym atutem budowli jest znajdująca się w jednej z piwnic kolumna. Wykonana została z piaskowca, a zdobiona jest ornamentem okuciowym, który wpisuje się w czasy renesansu. Pokazuje to przede wszystkim to, że budowla była wielokrotnie modernizowana.

Na szczęście planując zwiedzenie tego pałacu, nie musimy martwić się zakwaterowaniem, ponieważ Sława posiada rozbudowaną bazę noclegową (noclegi Sława z meteora). Znajdziemy tu liczne miejsca do spania, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających turystów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Posted by: Uria on